Ušné sviečky – Sviečkovanie – často kladené otázky FAQ

FAQ

Všetko, čo ste chceli vedieť o ušných sviečkach:

Čo je to ušná sviečka a „sviečkovanie“ uší?

Ušné sviečky sú jednoduchou naturopatickou terapiou, ktorú je možné použiť aj doma. Teplo horiacej ušnej sviečky a mierne vibrácie vzduchu vo vnútri sviečky, umiestnenej pri vchode do zvukovodu, zlepšujú krvný obeh a priaznivo pôsobia na oblasť ucha, nosa a hrdla.

Ako sa vyrábajú ušné sviečky?

Výraz „ušná sviečka“ je trochu zavádzajúci, pretože nie je to ako tradičná sviečka. Ušná sviečka má dutý, kužeľovitý tvar, nemá knôt a je vyrobená z bavlneného plátna napusteného do zmesi včelieho a minerálneho vosku. Účinok sviečky je možné zvýšiť použitím esenciálnych olejov. V tomto prípade je vnútorný povrch sviečky impregnovaný esenciálnym olejom alebo je pridaný do voskovej zmesi.

Na čo sú dobré ušné sviečky?

V prípade, že nemáte žiadny zdravotný problém, môžete použiť ušné sviečky na relaxáciu alebo pri odstraňovaní ušného mazu prirodzenou cestou. Mierne teplo a výpary ušnej sviečky spôsobujú, že ušný maz mierne zmäkne, takže sa v priebehu niekoľkých dní prirodzene odstráni. Ušná sviečka môže byť nápomocná v prípade ušných problémov, dýchacích problémov, prechladnutia alebo symptómov stresu.

Ušný maz v ušnej sviečke alebo čo ušná sviečka vytiahne?

V prvom rade ušná sviečka nič nevyťahuje! Najpopulárnejšia mylná predstava o ušných sviečkach je, že sviečka vyťahuje z ucha ušný maz, baktérie atď. To jednoducho nie je pravda! Ušná sviečka nie je schopná vytvoriť takýto silný podtlak. Je pravda, že vzduchový stĺpec sa vo vnútri sviečky jemne pohybuje, no táto svetelná vibrácia stačí len na „masírovanie“ bubienka a na stimuláciu energetických bodov ucha. Ušná sviečka môže prispieť k hygiene a zdraviu ucha, ale nič neťahá ani nevysáva.

Čo je to za biely prach a vosku podobný materiál v ušnej sviečke po ošetrení?

Tieto materiály sú zvyšky po spálení ušnej sviečky (vosk a bavlna). Podľa niektorých terapeutov môže tento zvyšok naznačovať zdravotné problémy ucha, preto vám odporúčame, aby ste sa o ďalších informáciách poradili s prírodným lekárom. Zvyšky teda nepochádzajú z ucha (možno ich nájsť aj vo sviečke, ktorá nám horela v rukách), ale môže pomôcť pri diagnostike ucha.

Ako často môžem použiť ušné sviečky?

Počet ošetrení sa líši individuálne. Ak ste zdravý, na relaxáciu alebo čistenie uší stačí jedno ošetrenie mesačne. V prípade zdravotných problémov je potrebné jedno ošetrenie na každé ucho denne. Musíte liečiť obe uši súčasne, pretože ide o dvojitý orgán a súčasť dutinového systému. Môžete mať dennú kúru po dobu 5-7 dní, potom musíte mať týždeň prestávku. Ak sa vaše problémy dlhší čas nezlepšia, poraďte sa so svojím lekárom.

Bolí ošetrenie ušnými sviečkami?

Správna liečba ušnými sviečkami nikdy neuškodí. Sviečku nesmiete strčiť príliš hlboko do ucha a odporúčame dodržať pokyny. Sviečkovanie v ušiach je upokojujúci a relaxačný proces. Ak sa počas liečby vyskytne akýkoľvek nepríjemný pocit alebo bolesť, liečba sa musí okamžite ukončiť.

Môžem si sám zapáliť ušné sviečky?

Neodporúča sa, aby sme si liečbu ušnými sviečkami robili sami. Odporúčame požiadať osobu, ktorá sviečku zapáli, priloží na správne miesto v uchu, sviečku počas horenia drží v správnej polohe a na konci kúry ju vyberie. Nerobte si sviečkovanie uší sami!

Ako dlho trvá liečba ušnými sviečkami?

Celé ošetrenie ušnou sviečkou trvá približne 30-45 minút. Doba horenia jednej ušnej sviečky je cca 12 minút a je potrebné ošetrovať obe uši. Ošetrenie odporúčame doplniť masážou tváre a uší a dopriať si niekoľkominútovú relaxáciu.

Existujú nejaké špeciálne pokyny, ktoré je potrebné dodržiavať počas a po ušných sviečkach?

Keďže uši sú párový orgán, odporúčame počas liečby ošetrovať obe uši, je dôležité dodržiavať pokyny a základné pravidlá požiarnej ochrany. Odporúčame udržiavať uši v suchu a teple 24 hodín po ošetrení, nie je vhodné sa potápať ani plávať a snažte sa vyhnúť prievanu.

Môžem robiť ušné sviečky deťom?

Deti majú často bolesti uší alebo iné problémy s ušami. Existujú ušné sviečky vytvorené tak, aby boli ideálne na liečbu detí, ale v prípade vážnych alebo chronických problémov odporúčame, aby ste sa poradili so svojím lekárom. Deťom však odporúčame ošetrovať len vtedy, ak dokážu vydržať ležať asi 15 minút (jednoduchšie je, ak im pri sviečkovaní rozprávame príbeh) a rozumejú, že počas ošetrenia je zakázané dotýkať sa sviečky. Neodporúča sa používať ušné sviečky u detí do 3 rokov.

Je možné používať ušné sviečky počas tehotenstva?

Pokiaľ vieme, ušné sviečky nemajú žiadne negatívne účinky na dieťa ani na matku. Musíme vás však upozorniť, že ušné sviečky s vôňou šalvie a rozmarínového esenciálneho oleja sú v tehotenstve kontraindikované. Ak má mamička averziu k terapii, radšej nepoužívajte ušné sviečky alebo sa poraďte s lekárom či naturopatom.

Mám liečiť obe uši alebo len to, čo ma bolí?

Keďže uši sú párovým orgánom a naše dutiny sú spojené a tvoria systém, odporúča sa liečiť obe uši počas jedného sedenia.

Môžem použiť ušné sviečky aj na iné časti tela?

Nie je zakázané používať ušné sviečky na iných častiach tela, ale na tento druh terapie odporúčame použiť špeciálne telové sviečky. Ušné sviečky sú navrhnuté tak, aby pasovali do zvukovodu, telové sviečky majú väčší priemer, s dlhšou dobou horenia, sú lepšie na ošetrenie akupunktúrnych bodov.

Aký je rozdiel medzi ušnými sviečkami a telovými sviečkami?

Uprednostňujeme použitie označenia telovej sviečky namiesto „pupkovej sviečky“. Obe sviečky majú rovnaké zloženie a tvar, ale ich veľkosť je rozdielna, telová sviečka je väčšia s dlhšou dobou horenia. Keďže ich názov naznačuje, že sa ušná sviečka používa v uchu, telová sviečka sa dá použiť aj na iné časti tela, na akupunktúrne/meridiánové body alebo v pupku.

Môžem použiť telovú sviečku na tvár, na chrbát?

Opatrne áno. Všetky dostupné akupunktúrne body je možné ošetriť telovými sviečkami, v prípade bodov, ktoré liečia špeciálne problémy alebo ťažko liečiteľné, sa obráťte na naturopata. Prirodzene, že zapálenie ušných sviečok alebo ošetrenie telovými sviečkami si vyžaduje aj asistenta a návod si vždy uschovajte.

Aké pozitívne účinky má ušná sviečka?

– Znižuje tlak v uchu a dutinách; – Zlepšuje sluch; – Pomáha odstraňovať ušný maz prirodzeným spôsobom; – Zlepšuje problémy s rovnováhou; – Pomáha zastaviť tinitus (zvonenie v ušiach); – Zmierňuje svrbenie; – Pomáha pri hojení ušných infekcií, zápalov; – Zmierňuje bolesť hlavy v spojení s uchom; – Všeobecný upokojujúci, relaxačný účinok.

Na čo sa odporúča ušná sviečka?

Ušné sviečky môžu byť nápomocné v prípade: – chronických ušných problémov (zhutnený ušný maz, bolesti ucha, problémy s dutinami, tinitus); – prechladnutie, katar, bolesť hlavy, hrdlo; – senná nádcha, alergia; – pre všetkých, ktorí: pracujú vonku alebo na prašných miestach, pravidelne lietajú, robia vodné športy.

Kedy je ušná sviečka kontraindikovaná?

– pre deti do 3 rokov; – V prípade alergie na zložky; – Pri ušných nádoroch, cystách; – V prípade infekcie alebo zápalu vo vonkajšom uchu; – Po operácii uší; – Ak je v uchu priechodka, drenáž, kochleárne implantáty, umelý alebo poranený bubienok, vložte sviečku za ušný lalôčik.

Ako dlho sa ušné sviečky používajú, je to novodobá pomôcka?

Podľa niektorých zdrojov môže používanie ušných sviečok pochádzať zo staroveku. Čo presne vieme, je, že ušné sviečky alebo ušné šišky vyrobené z listov bylín, kôry alebo textilu sa v ľudovom liečiteľstve používajú už po stáročia. Túto tradičnú liečebnú metódu dnes využívajú niektoré sibírske kmene.

Je dôležitá kvalita ušnej sviečky?

Áno, kvalitné ušné sviečky sú vyrobené z prírodných surovín, sú dodávané s bezpečnostnými doplnkami, tieto druhy výrobkov ponúkajú bezpečnejšie a príjemnejšie zaobchádzanie. Podľa odborníkov skutočná ručná práca, prírodné zložky, včelí vosk, éterické oleje, prírodné farbivá posilňujú blahodarný bioenergetický účinok sviečky.

Ako si môžem vyrobiť ušné sviečky doma?

Na túto tému nájdeme množstvo „eHow“ a návodov, ale nikomu neodporúčame vyrábať ušné sviečky doma alebo používať domáce sviečky. Podomácky vyrobené, nekontrolované ušné sviečky môžu spôsobiť zranenie, často nemajú také bezpečnostné doplnky, aké poskytujú profesionálne vyrábané sviečky. Pre vašu vlastnú bezpečnosť odporúčame používať kvalitné ušné sviečky od oficiálne registrovaného výrobcu alebo distribútora.

Zdroj: https://www.naturhelix.com/en/index.html