.

Ho´oponopono - havajská technika liečenia a sebapoznania.

Rada by som Vám predstavila knihu o havajskej technike sebapoznania a sebaliečenia - Ho´oponopono - knihu "Svět bez hranic", autorov Joe Vitale (spoluautor knihy The Secret-Tajomstvo) a Dr. Ihaleakala Hew Len (havajský terapeut)

Ponúkam Vám túto jedinečnú knihu, ktorá mi veľmi pomohla a o ktorej myšlienku a techniku sa s Vami chcem podeliť.

Knihu si môžte objednať v našom obchodíku

- - - - Ho'oponopono - - - -

Možno aj vás neminul email, ktorý nedávno obletel svet a čítalo ho vraj 5 miliónov ľudí. Píše sa v ňom o havajskej metóde Ho´oponopono. Táto technika pochádza od tradičných havajských liečiteľov, nevyžaduje žiadne prostriedky, stupeň zrelosti, špeciálne vedomosti či balík schopností. Môže ju vyskúšať každý. Ak ste čítali úryvok z knihy Zero limits (Svet bez hraníc), ktorý bol obsahom aj spomínaného mailu, možno ste chceli vedieť viac. V knihe sa píše, že terapeut Dr. Len spôsobil rozpustenie oddelenia psychicky narušených väzňov a to bez toho, aby sa s nimi vôbec niekedy stretol. Bez stretnutí, bez terapií, bez slov. Nadľudský výkon alebo zázrak?

Doktor Len pracoval zavretý vo svojej kancelárii a čistil, čistil, čistil. So zoznamom v ruke, deň čo deň, pri každom mene pacienta opakoval štyri vety. Nič viac. Neposkytoval žiadne terapie, iba sústavne pracoval "sám na sebe", ako hovorí. Z oddelenia, ktoré malo vysokú absenciu zamestnancov pre nezvládnuteľnosť psychiatrických pacientov (neustále agresívne napádanie pacientami personálu), sa postupne stalo oddelenie s prijateľnou, kupodivu dokonca priateľskou atmosférou. Najprv sa zamestnanci začali tešiť do práce, útoky väzňov boli čoraz zriedkavejšie, obnovili sa návštevy, až raz - zhruba o rok a pol - väzňov prepustili a zamestnancov tiež, pretože nemali pre koho pracovať, nebolo totiž koho liečiť. Oddelenie bolo zavreté. Ako je to možné?

Technika Ho'oponopono je založená na tom, že všetko čo sa deje vonku (okolo vás) je aj vo vnútri (vo vás). Respektíve žiadne "tam vonku" nie je, pretože ako som povedala, všetko čo sa deje vonku sa vlastne deje vo vašom vlastnom svete, vo vašom vnútri. Inak povedané, všetko čo teraz vidíme okolo seba je projekciou nášho vlastného vnútra. Pod slovom "všetko" je myslené nielen to, čo vidíme práve teraz a čo sa odohráva doma v rodine, v práci, na ulici, v obchode, ale aj v širšom meradle - čo sa deje vo vašom meste, štáte, národe, kontinente, aj všetky udalosti, ktoré práve hýbu svetom."Všetko" to sú: ľudia, veci, udalosti a správy okolo nás.

Ho'oponopono môže byť zábavnou a hravou technikou. Nedávno som skúšala vnímať ľudí, ktorí kmitali na ulici okolo mňa akoby to boli moje vlastné myšlienky a pocity. Predstavila som si, že ulica som ja a celý ten kotol okolo tiež. Akoby celá ulica bola mojou veľkou mysľou plnou kmitajúcich myšlienok. A v tej mysli bol teda pekný bordel ;)

Zodpovednosť za to, čo sa mi v živote deje

Ho'oponopono uči, že svet okolo nás nám nastavuje zrkadlo - odráža nás samotných. Takže ak sa okolo vás ľudia stále sťažujú na počasie (ó, áno, počasie - večne pretriasaná téma : prečo prší?, prečo fúka vietor?, mohol by menej fúkať vietor, prečo trochu nevýjde slnko? prečo...?) alebo šomrú, že nemajú peniaze, môžete sa opýtať samých seba, či sa aj vy náhodou stále na niečo nesťažujete. A čo finančná kríza? Nuž, spytujte si vlastné svedomie ;)

Každý problém, ktorý vidíme, môžeme anulovať tým, že si uvedomíme kde ten problém sídli a kto je jeho pôvodcom (autorom). Ide o uvedomenie si vlastnej zodpovednosti za problém, za vlastný osud. Pretože ľudia okolo mňa nie sú zodpovední za môj život (hoci sú jeho súčasťou), ale iba ja sám/-a môžem vziať opraty do vlastných rúk a zmeniť to, čo nechcem.

Prišla doba, kedy sa opäť začíname obracať do seba a hľadáme tam dávno ukrytú múdrosť. Postupnými skúsenosťami (pokusmi a omylmi) zisťujeme, že v sebe máme všetko čo potrebujeme, aby sme rástli do spokojnosti, zdravia a šťastne žili. Objavujú sa články s mediálne známymi aj mediálne neznámymi osobami, ktoré opúšťajú istotou ojazdené koľaje, aby uspokojili vnútorný hlad po novom, plnšom a hlbšom pochopení ich problémov. Neboja sa zanechať staré, volia neznámu cestu...a darí sa im.

Aj keď sa medicína ešte stále pohybuje po povrchu a snaží sa odstrániť následok a nie príčinu, hoci ešte stále v pacientoch panuje slepá dôvera v lekárov ako jediných spasiteľov zdravia, ešte stále je pre nás dôležitejšia okamžitá úľava od bolesti podaním pilulky než trvalé uzdravenie, nejaké malé zrniečka už predsalen vyklíčili a hľadajú si cestu za svetlom. Veď korene našich bolestí siahajú omnoho ďalej ako len za prvý roh ako sa obzrieme späť. Nefunkčné partnerské vzťahy nezačínajú s každým novým partnerským vzťahom. Problémy hľadajme v detstve, tam začali klíčiť...

Odpustenie je kľúčovým slovom aj v metóde Ho'oponopono. Je bránou do sveta bez hraníc, priestoru, ktorý je v našom vnútri, očistený od bolestí v dôsledku nepríjemných zážitkov a tráum (podľa knihy: sú to naše dookola prehrávané spomienky). Z takéhoto čistého priestoru potom môžu vznikať veľké veci, ktoré Dr. Len nazýva inšpiráciou. Čím častejšie a viacej čistíme vlastné spomienky, tým viacej voľného priestoru vzniká na to, aby sme kvitli, rástli do krásy. A tým aj všetko okolo nás.

Keď liečiš seba, liečiš celý svet. Doslova.

A teraz tie sľubované štyri zázračné vety.

Stačí opakovať v mysli, kedy vás napadne. Mierne pokročilí sa budú snažiť jednotlivé slová precítiť. Zvlášť účinné omieľať znova a znova, ak vami práve zmieta hnev, odpor, agresivita, úzkosť, smútok...

"Prosím, odpusť mi".
"Je mi to ľúto". (Prepáč.)
"Milujem ťa".
"Ďakujem".

(z článkov v blogu N. Lučeničovej)

"Svět bez hranic"

Podaj dalej

Obchodné podmienky